Czysta woda, świeży piasek i nowe atrakcje. Dojlidy gotowe do sezonu
2018.05.29 14:07
1 czerwca oficjalnie rusza sezon letni na Dojlidach. Oznacza to, że w zalewie będzie można się legalnie kąpać, a plażowiczów będą pilnować ratownicy.
Wyczekiwane od lat kąpielisko w Rybniku w końcu staje się faktem!
15 czerwca 2018
W sobotę (16.06.) w Rybniku otwarty zostanie Pniowiec. Ma służyć mieszkańcom nie tylko latem, ale przez cały rok. To teren idealny także na spacery, jazdę na rowerze, relaks w ramach dostępnej infrastruktury lub po prostu odpoczynek na łonie natury.
Siedemnaście tysięcy złotych będzie kosztowało oczyszczenie i odmulenie zalewu w Pińczowie. Przywrócenie przezroczystości wody ma zapewnić przyjazna dla środowiska metoda biologiczna – zapewnia Włodzimierz Badurak, burmistrz Miasta i Gminy Pińczów.
Metoda wybrana przez władze miasta polega na wprowadzeniu do wody Efektywnych Mikroorganizmów, które karmią się szlamem, a wydalają witaminy, minerały, kwasy organiczne i inne substancje pożyteczne dla całego ekosystemu zbiornika. Woda oczyszczona ze szlamu staje się przezroczysta, a zamulone dno zmienia się w żwirek czy piasek. Na efekty trzeba będzie jednak poczekać do przyszłego roku.
Zalew Pińczowski to zbiornik powstały z dawnego koryta rzeki Nidy. Jego powierzchnia to ponad 11 ha. Jest miejscem wypoczynku mieszkańców i łowiskiem. To atrakcja turystyczna Ponidzia. Jeśli metoda oczyszczania i odmulania wody sprawdzi się umowa z firmą, która podjęła się zadania zostanie przedłużona również w przyszłym roku.
Dziś w Urzędzie Miejskim w Pińczowie odbyło się podpisanie umowy dotyczącej rekultywacji kąpieliska znajdującego się w obrębie Zalewu Pińczowskiego. Wykonaniem wspomnianych działań zajęła się firma ACS Poland sp. z o.o. Przedmiotem zamówienia jest rekultywacja, usunięcie odoru, oczyszczenie i odmulenie części Zalewu na wysokości kąpieliska. Do tego zadania zostaje wykorzystana metoda rekultywacji ACS Poland Sp. z o.o. zwana „Metodą doktora Sitarka”. Celem prac jest doprowadzenie środowiska wodnego do równowagi biologicznej przy wykorzystaniu aplikacji m.in. probiotycznych preparatów mikrobiologicznych.
Pińczów. Zalew Pińczów / Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce
W Pińczowie rozpoczęto pierwszy etap rekultywacji miejskiego zalewu. Kompleksowemu oczyszczaniu poddawany jest ponad hektarowy obszar kąpieliska wzdłuż plaży. Władze miasta zdecydowały się na wykorzystanie innowacyjnej opatentowanej metody, w ramach której zalegający na dnie muł i rośliny wodne zostaną usunięte wyłącznie przy użyciu ekologicznych, biologicznych preparatów bogatych w bakterie.
Akwen kąpieliska Dojlidy został poddany procesowi rekultywacji. Po raz drugi zadanie powierzono to firmie ACS Poland Sp. z o. o.
Ta wykorzystuje polską, innowacyjną i w pełni naturalną metodę opracowaną przez dr Marcina Sitarka – konsultanta ds. rewitalizacji zbiorników wodnych metodą biologiczną, szef Działu Technologicznego i jeden z udziałowców ACS Poalnd. Opracowane i stosowane przez zespół technologów firmy preparaty mikrobiologiczne wolne od GMO powstały na bazie mikroorganizmów oraz bakterii kwasu mlekowego, które są wykorzystywane w przemyśle spożywczym. Dlatego są w pełni bezpieczne dla człowieka. W przeciwieństwie do mechanicznego i chemicznego oczyszczania wody, metoda dr Sitarka wspiera naturalne procesy w ekosystemie i nie ingeruje w środowisko naturalne.
Ahead of December’s COP24 UN Climate Change Conference in Karowice, and with air pollution a mojor challenge facing the country, Poland Today takes a brief look at the issues facing the Energy sector and initiatives aiming to turn the tide.
Global Climate change and environmental issues are a growing concern worldwide. Despite efforts to improve conditions and prevent irreversible damage of the planet, the road to recovery is long. In Poland, pollutants, deforestation and lack of clean energy pose a threat to its ecosystem. However, the country may be turning over a new leaf and taking a stand to create a sustainable environment. Prime Minister Mateusz Morawiecki declared that tackling environmental issues will be on of his government’s priorities. „Air, wate and land belong not only to us, but they also belong to future generation, and the state in which we leave these resources to our grandchildren will determine our legacy,” Morawiecki told parliament in December.
Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji w trosce o możliwie najwyższe standardy, które stawia zalewowi w Dojlidach, wykorzystywanemu do rekreacji, zlecił firmie ACS Poland Sp. z o. o. (specjalizującej się m.in. w innowacyjnych ekologicznych technologiach w zakresie ochrony środowiska) rekultywację części zbiornika wodnego.
Jej celem jest zmniejszenie ilości biogenów występujących w wodzie, zmniejszenie osadu dennego, ograniczenie wzrostu roślinności wodnej oraz zabezpieczenie zbiornika przed powstawaniem odorów gnilnych w oczyszczonej jego części. Dotyczy to obszaru ok. 7 hektarów wzdłuż Ośrodka Sportów Wodnych „Dojlidy”.
W czerwcu, kilka dni przed rozpoczęciem sezonu letniego, oczyszczono metodą biologiczną fragment zbiornika Balaton w rejonie pływającego placu zabaw. Był to etap pilotażowy. Na tej podstawie miał zostać wysunięty wniosek, czy metoda sprawdzi się w odniesieniu do wodzisławskiego Balatonu, który mimo dobrej jakości biologicznej był mętny, zamulony, zalatywał stęchlizną i lubił zakwitnąć sinicami.
Jezioro Kozienickie będzie jeszcze piękniejsze. Innowacyjny zabieg poprawi przejrzystość wody
Miliardy mikroorganizmów zasilą Jezioro Kozienickie. W dniach 12-13 czerwca przeprowadzone tam zostały innowacyjne, ale przede wszystkim bezpieczne zabiegi, które poprawią przejrzystość wody - dzięki temu będzie nie tylko czysta pod względem chemicznym (jak dotychczas), ale także poprawi się jej stan wizualny.
Od lat Sanepid prowadzi regularne badania wody w naszym kąpielisku i woda jest bardzo czysta. Pod względem chemicznym oceniona jest na trzy gwiazdki. Natomiast chcemy poprawić przejrzystość i klarowność wody, a także dotlenić akwen - mówi dyrektor Kozienickiego Centrum Rekreacji i Sportu Marcin Zmitrowicz.
O prowadzonym na jeziorze zabiegu opowiedzieli Marcin Sitarek i Przemysław Karwowski z firmy ACS Poland.
Od początku tygodnia trwały prace związane z oczyszczaniem zalewu na terenie Ośrodka Wypoczynku Świątecznego w Kamiennej Górze. Rekultywacja całego zbiornika odbywa się innowacyjną, autorską metodą biologiczną opracowaną przez dr. inż. Marcina Sitarka. Skuteczność metody potwierdza ponad 350 oczyszczonych różnych zbiorników na terenie Polski.
Władze miasta zamierzają wynająć firmę, która metodą rodem z Japonii przywróci wodzie w Balatonie przezroczystość
Centrum szykuje ośrodek Balaton do sezonu, tymczasem władze w magistracie myślą intensywnie o przyszłości tego miejsca. Wraz z projektantami pracują nad spójną wizją rozwoju ośrodka, by stał się prawdziwą rekreacyjną perełką Wodzisławia. Jedną z kluczowych kwestii jest czystość zbiornika. Co prawda woda ma dobre właściwości biologiczne, co rokrocznie potwierdza sanepid, jednak jest mętna i lubi zakwitnąć sinicami. Zbiornik wymaga czyszczenia, aby woda na powrót była klarowna i nie zalatywała stęchlizną. Były prowadzone rozmowy z firmami na temat czyszczenia zbiornika metodą tradycyjną, polegającą na spuszczeniu wody i wywiezieniu szlamu, ale koszt wyniósłby 4 – 5 mln zł. To fortuna, której Wodzisław nie ma. Zresztą, nawet jakby miał, taki wydatek ciężko byłoby obronić. Dodajmy jeszcze, że żeby czyszczenie mechaniczne miało sens, należałoby je powtarzać co dwa lata.
Koniec pierwszego etapu czyszczenia Balatonu. Jakie efekty? Wodzisław Śląski
24.08.2016 06:59
W czerwcu, kilka dni przed rozpoczęciem sezonu letniego, oczyszczono metodą biologiczną fragment zbiornika Balaton w rejonie pływającego placu zabaw. Był to etap pilotażowy. Na tej podstawie miał zostać wysunięty wniosek, czy metoda sprawdzi się w odniesieniu do wodzisławskiego Balatonu, który mimo dobrej jakości biologicznej był mętny, zamulony, zalatywał stęchlizną i lubił zakwitnąć sinicami.
Ogrodowe stawy zachwycają swoją naturalnością, jednak właściciele miewają z nimi problemy. Na dnie może tworzyć się gruba warstwa osadu, a woda przestaje być przejrzysta. Przy stawie stoi malowniczy, stary pomost, a w wodzie można wypatrzeć przepiękne, wielkie kwiaty lilii wodnych. To wspaniały widok. Niestety, w mniejszym zbiorniku wodnym, o głębokości zaledwie 70 cm, silnie rozwinęły się glony nitkowate i rozrósł się rogatek.
Zalew Muchawka w Siedlcach coraz czystszy Już po raz kolejny władze miasta zdecydowały się na zastosowanie naturalnej metody oczyszczania zbiornika wodnego. Dzięki specjalnym, pożytecznym mikroorganizmom udało się poprawić jakość wody, a przy okazji zaoszczędzić sporo pieniędzy.